Ohlasy a místní média
CO O NÁS NAPSALI
Článek ve Zpravodaji 1/2021 (únor)
strana 15
Zimní louky Na Lužci
Zima v letošním roce přinesla bohatou nadílku sněhu. K radosti dětí, které se na louce honí, výskají a staví sněhuláky. Občas loukou projede lyžař, ušlapaným sněhem proběhne běžec či běžkyně. Na svých pravidelných procházkách se míjejí a zdraví majitelé pejsků v doprovodu svých malých či větších svěřenců.
Ptačí hlasy se nyní ozývají méně, než tomu bylo z jara. Aby ptáci přežili mrazivé dny, potřebují pravidelný přísun potravy.
Poslední tři roky pořádá Česká společnost ornitologická Ptačí hodinku. V určené dny v lednu pozorují lidé z celé ČR po dobu jedné hodiny na svých krmítcích počet ptáků a jejich druhy. V České republice navštíví krmítka za hodinu přibližně 31 ptáků. Jací ptáci navštívili krmítko na parapetu domu, sousedícího s loukou? Byly to především sýkory koňadry, modřinky, vrabci polní, strakapoudi velcí, brhlíci lesní, stehlíci obecní, dlaskové tlustozobí, hrdličky zahradní a zvonci zelení. Podrobné výsledky je možné dohledat na stránkách ČSO.
Česká společnost ornitologická seznamuje veřejnost s potřebou dokrmování ptactva v zimním období. Krmítko by mělo být umístěno na klidné a přehledné místo tak, aby do něj neměly přístup kočky. Čím krmit? Jablkem, ovesnými vločkami, semeny, ořechy, lojovými koulemi (z koulí je třeba odstranit síťku, aby v ní ptáci neuvízli). Nemá se krmit kuchyňskými zbytky a starým pečivem. Potrava má být chráněna před vlhkostí, aby se nekazila, doplněna 1x za den. Krmítko má být občas čištěno horkou vodou a kartáčem. I v zimě potřebují ptáci pít, je dobré přidat malou nádobku s čistou vodou.
V nynější době, kdy jsou omezeny lidské kontakty, programy televize a počítačové hry se omrzí, je příjemné se na chvíli posadit stranou ke svému oknu a pozorovat opatrné malé opeřence, když si přilétají pro potravu. Mají různou povahu jako lidé. Někteří se na krmítku s jinými snášejí, jiní, třeba zvonkové, ostatní ptáky odhánějí. Přeji i vám zajímavou zábavu.
J.L.
Článek ve Zpravodaji 6/2020 (listopad)
PŘÍRODA VE MĚSTĚ, strana 11
Louky Na Lužci, podzimní
Příroda se pomalu připravuje na příchod zimy. Listí na stromech zlátne, díky přechodnému deštivému počasí opět vyrostly houby.
Na jaře jsme pod stromy nalézali jedlé a chutné kozáky březové, nyní na podzim svítí v usychající trávě kloboučky jedovatých muchomůrek červených. Barevně září i plody keře brslenu evropského, bohatě obaleného červenými tobolkami, které pukají a visí z nich oranžová seménka. Tobolky vypadají velmi dekorativně, ale pozor, jsou také jedovaté. Jabloně měly letos velkou úrodu a komu nevadí kyselejší chuť jablíček, může s výhodou využít toho, že nejsou chemicky ošetřovaná. Na koláč či kompot výborná.
Začátkem podzimu se na večerní louce ozývaly podivné zvuky. Funění a dupání vydávali ježci, kteří se snažili zvýšit svou hmotnost, aby přežili v pořádku zimní měsíce. Ježek je hmyzožravec, na podzim zalézá pod kupy větví a listí, kde přečká zimu v zimním spánku. Ježci mají výborný sluch a čich, ale špatně vidí. Mají 7-8 tisíc bodlin. Na našem území se vyskytují dva druhy: ježek západní a ježek východní. Oba patří k chráněným druhům.
Liší se zbarvením srsti břicha a také směrem růstu bodlin. Ježek západní má bodliny jakoby učesané, směrem od hlavy dozadu, ježek východní má bodliny cik-cak různými směry. Aby ježci přežili zimu, měli by vážit alespoň 700 gramů. Pokud se stane, že nalezneme ježka zraněného, nemocného nebo příliš malého, který by zimu nepřežil, je třeba kontaktovat záchrannou stanici. Nejblíže Bohdanče jsou dvě: v Jaroměři, tel. 603847189 a 731658112, a Pasíčka, Bor u Skutče 47, tel. 469321022 či 603535994. Malému hladovému ježkovi můžeme nabídnout granule pro koťata a kočky nebo konzervu pro kočky. K úspěšnému přechování malého ježka přes zimu jsou ale potřeba zkušenosti, určitá teplota a další péče, proto se doporučuje takové zvířátko předat stanici, kde mají s péčí o ně potřebné zkušenosti.
Do obou záchranných stanic je možné se po předchozí telefonické domluvě přijet podívat na jejich zvířata. Některá uzdravená zvířátka jsou vypuštěna zpět do přírody, jiná, která by kvůli následkům svého poranění v přírodě nepřežila, se stávají trvalými obyvateli stanic. Bývají tam k vidění srnky, čápi, dravci, sovy, krkavci, kuny, vydry.
Obě stanice přivítají, pokud jim přispějeme nějakou finanční částkou na jejich náročný provoz.
Stanice v Jaroměři mívala pravidelný předvánoční program pro veřejnost, ale těžko řící, zda se i letos bude konat, což bude jistě záviset na aktuální situaci kovidové.
J.L.
Článek ve Zpravodaji 2-3-4/2020 (srpen)
PŘÍRODA VE MĚSTĚ, strana 26
Park Na Lužci podpořen 877 podpisy občanů i hlasováním zastupitelů
Ve středu 24. června 2020 udělalo bohdanečské zastupitelstvo důležitý krok k získání cenných pozemků Na Lužci do majetku města. Zastupitelé jednomyslně schválili smlouvu o bezúplatném převodu pozemků mezi státem a městem Lázně Bohdaneč. Převod musí ještě potvrdit ministerstvo financí, věříme ale, že jestliže se podařilo nalézt dohodu mezi městem a ministerstvem obrany, které mělo dosud tyto státní pozemky ve své správě, dopadne konečné schvalování dobře.
My, občané města, kteří jsme o získání tohoto krásného koutu posledních osm měsíců usilovali, máme radost, že věc směřuje ke zdárnému závěru. Obyvatelé města tak získají jistotu, že zde zůstane zachován zelený přírodní kout, vhodný k procházkám a relaxaci.
Cesta k tomuto výsledku by ale nebyla možná bez masivní podpory občanů. Od listopadu do ledna probíhal sběr podpisů pod petici, která reagovala na připravovaný prodej těchto armádou již nevyužívaných pozemků. Bylo zřejmé, že pokud ministerstvo obrany pozemky prodá, bude mít budoucí majitel snahu o jejich komerční využití. Výsledek petiční akce však jasně dokázal, že obyvatelé se o své okolí zajímají a chtějí, aby stávající přírodní charakter této lokality zůstal zachován a aby bylo místo volně přístupné veřejnosti.
Na petiční archy se podepsalo 877 osob. Svou podporu k získání pozemků městem vyjádřily i bohdanečské spolky: sokolové, hasiči, myslivci, rybáři, Ludvík Bohdanečský a také základní a mateřská škola. Znovu všem děkujeme! Zájem občanů zabral. Věříme, že především petice přispěla k úspěchu a rychlému jednání s ministerstvem obrany, které je nyní zakončeno schválením smlouvy ze strany města. Mimo bezplatný převod většiny území (4,5 ha) navíc zastupitelé v březnu schválili i záměr koupě menší části pozemků (0,2 ha) u obytných domů a dále pás zeleně podél silnice u volejbalového hřiště a potravin Na Lužci. Získané pozemky tak budou tvořit souvislý celek zeleně, o který bude možné kvalitně pečovat a využívat jej.
Jednání o převodu pozemků z vlastnictví státu do vlastnictví města je proces administrativně složitý, a tedy i náročný na čas. I tak ale poměrně rychle postupuje k cíli, pokud si uvědomíme, že od zveřejnění záměru jejich komerčního prodeje uplynulo 8 měsíců. Děkujeme všem pracovníkům městského úřadu a všem zastupitelům, kteří převod podpořili. Děkujeme také pracovníkům odboru životního prostředí krajského úřadu, kteří nás svým odborným vyjádřením upozornili na to, že se v parku Na Lužci vyskytuje řada chráněných druhů, takže udržení zeleně v tomto místě je i v souladu se zájmy ochrany přírody.
Jsme rádi, že se na našich jarních vycházkách nemusíme už obávat o další osud louky a remízků na okraji města, které díky aktivitám občanů mají už teď i své jméno „Park Na Lužci“.
Více informací a fotodokumentaci najdete na www.parknaluzci.cz a facebook.com/parknaluzci.lb.
Za Iniciativu Park Na Lužci:
Jiřina Lojdová, Marcela Kindlová, Květoslava Jeníčková, Lucia Kliegrová
Tisková zpráva, 3. února 2020
Ukončení petiční akce v Lázních Bohdanči
V pátek 31.1.2020 byl ukončen sběr podpisů na Petici za převod pozemků přírodního parku na Lužci z majetku státu do majetku města. Petice reagovala na zveřejněnou nabídku na prodej těchto pozemků a byla zahájena 30.11.2019. Na petiční archy se podepsalo celkem 877 osob. Spolu s písemným vyjádřením podpory bohdanečskými spolky a organizacemi byla dnes Petice odeslána na Ministerstvo obrany ČR, které s pozemky hospodaří.
Součástí Petice jsou doklady o přírodní hodnotě lokality a vyjádření odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje. Jako perličku organizátoři přiložili kopii dopisu města lázně Bohdaneč tehdejšímu ministrovi obrany se žádostí o bezúplatný převod těchto pozemků z roku 2005.
V současné době už byl prodej zastaven a zahájena jednání ministerstva s městem o přímém převodu. Výsledek petiční akce dokládá zájem občanů o zachování přírodního parku i volného přístupu pro veřejnost a měl by přispět ze zdárnému průběhu a ukončení jednání a schvalovacích procesů.
Článek ve Zpravodaji 1/2020
POZEMKY PŘÍRODNÍHO PARKU NA LUŽCI
Jednání o převodu do vlastnictví města již začalo
V posledním čísle Zpravodaje jsme si kladli otázku, jestli občané ztratí volný přístup do přírodní lokality mezi sídlištěm Na Lužci a bohdanečskými hřbitovy. V současné době Ministerstvo obrany zastavilo prodej těchto pozemků a byla zahájena jednání s městem o jejich přímém převodu ze státu na město Lázně Bohdaneč.
Je tedy reálný předpoklad, že tento malý kousek přírody bezprostředně navazující na obytnou zástavbu zůstane i v budoucnu volně přístupným veřejným prostranstvím s veřejnou zelení a se zachováním všech dosavadních funkcí. Tuto dobrou zprávu nám pod stromeček přinesla písemná odpověď z Ministerstva obrany, která byla reakcí na náš dopis. V něm jsme zasílali vlastní dokument s odůvodněním tzv. “veřejného zájmu“ podle zákona o majetku státu, informaci o tom, proč si bohdanečská veřejnost přeje, aby pozemky vlastnilo město a o probíhající petiční akci.
Aktivita občanů nás vede k cíli, který se zpočátku jevil jako nereálný. Město podalo žádost o převod pozemků, občané se za ni postavili, společně jsme tento požadavek podpořili a ministerstvo o této žádosti zahájilo jednání.
Děkujeme všem, kteří nám pomohli, povzbuzovali nás a zejména přidali svůj podpis na petiční archy. Petice má k dnešnímu dni několik stovek podpisů. Podpisová akce ještě pokračuje do konce měsíce ledna 2020. Po jejím ukončení odešleme petici na Ministerstvo obrany, společně s písemně vyjádřenou podporou bohdanečských spolků a organizací. O dalším vývoji Vás budeme průběžně informovat jak ve Zpravodaji, tak i na stránkách Iniciativy - www.parknaluzci.cz.
Za Iniciativu Park Na Lužci:
MUDr. Jiřina Lojdová, Marcela Kindlová, Ing. Květoslava Jeníčková, Ing. Lucia Kliegrová, Ph.D.
Článek ve Zpravodaji 6/2019
PŘIJDOU OBČANÉ BOHDANČE O LOUKY NA LUŽCI?
Prodá armáda louky na Lužci soukromníkovi nebo je získáme pro občany?
To je otázka, která se šíří v těchto dnech rychlostí poplašné zprávy sídlištěm Na Lužci. Před několika dny totiž zveřejnilo ministerstvo obrany na úřední desce svůj záměr prodat pozemky mezi sídlištěm Na Lužci a bohdanečskými hřbitovy, které dosud patří armádě. Na pozemcích je dnes udržovaná zeleň a využívají je nejenom obyvatelé sídliště, školní družina, hasiči ale i obyvatelé jiných částí města i klienti lázní. Přestože město dříve projevilo zájem tyto pozemky získat, nabídla je nyní armáda k prodeji tomu, kdo zaplatí nejvíc.
Platný územní plán města sice neumožňuje jiný způsob využití než rekreační, ovšem i takové aktivity lze provozovat komerčně a nový majitel by jistě chtěl svoji investici zhodnotit, což by mohlo znamenat, že se toto dosud klidné a romantické místo změní k nepoznání. Přitom obyvatelé v této části města nemají v dosahu žádnou podobnou přírodní lokalitu.
Občané sídliště oslovili pana starostu, radní i zastupitele a požádali o navázání na snahy předchozích samospráv o získání těchto pozemků. Rada města rychle zareagovala a 6.11.2019 přijala potřebná usnesení a otevřela tím cestu k obnoveným jednáním s ministerstvem obrany. Silným argumentem pro tato jednání je, kromě prokazatelného veřejného zájmu a souladu s územním plánem, i podpora veřejnosti. V tom nabízíme městu jako občané aktivní pomoc.
Máme totiž dobrý příklad z Pardubic, kde spolupráce samosprávy a občanských aktivit vedla nakonec k získání armádou nevyužívaných rozsáhlých pozemků bývalého vojenského cvičiště Červeňák pro občany města. Přitom argumenty, které přesvědčily armádu v Pardubicích, platí i u nás – město i občané chtějí, aby lokalita zůstala trvale nezastavěná a sloužila jako veřejně přístupný přírodní park.
Víme ale, že to nebude snadné. Právě proto potřebují naši zastupitelé co nejširší podporu občanů města. V našem společném zájmu je, abychom nyní v Bohdanči spojili síly a pokusili se armádu přesvědčit, že si město zaslouží tyto pozemky získat.
Pokud se chcete připojit k podpoře tohoto záměru, budete mít možnost sledovat informace na stránce www.parknaluzci.cz, nebo připojit svůj podpis pod petici, se kterou budeme v průběhu listopadu oslovovat občany města.
Za Iniciativu Park Na Lužci
Květoslava Jeníčková, Marcela Kindlová